Günümüz işyeri anlayışında artık sadece oteller değil, ofisler, mağazalar, resmi daireler ve en önemlisi hastanelerin iç ve dış giriş sistemleri gerek giriş konforu gerekse güvenliği gözetilerek projelendirilmekte. Giriş—çıkış trafiğinin yoğunluk denetim ihtiyacı ve mekan güvenliği teknolojik olarak çözüme ihtiyaç duyarken estetik arayışları da göz ardı edememiştir.

Fotoselli kapı, çift ya da tek kanatlı şekilde uygulanan otomatik kapı sistemleridir. Genellikle yana kayarak çalışan fotoselli kapılar günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Fotoselli kapılar bir çok alışveriş merkezi, süpermarket, hastane, kafeterya ve daha bir çok sektörde kullanılmaktadır.

Fotoselli kapı için kanat genişliği çok önemlidir. Yana kayan otomatik fotoselli kapılar da radar gözler hareketli bir cisim algılandığında otomatik olarak açılır. Bu noktada kapının açılması, açık kalma süresi ve kapanma süresi gibi özellikler ayarlanabilmektedir. Yana kayan otomatik fotoselli kapılar yapılarda mimari bütünlüğü sağlayarak yapının oldukça estetik görünmesini sağlar. Bu kullanım da mekanlarda ısı tasarrufu da sağlanır. Ayrıca şifreli, kart alternatifli gibi birçok fotoselli kapı çeşidi mevcuttur.